May 01 2017

100 Yıldır Ezana Hasret Osmanlı Camisi

100 Yıldır Ezana Hasret Osmanlı Camisi1000yildirezanahasretosmanlicamisi001
Makedonya’nın kuzeyindeki Kumanova’nın Tabanovce köyünde bulunan Koca Mehmet Bey Camisi, bir asırdan daha uzun bir süredir ezana ve ibadete hasret.

Balkanlar’ın en eski camilerinden biri olarak gösterilen bu tarihi caminin, Kosova Savaşından da önce, 1380 yılında inşa edildiği düşünülüyor. Tarihçi Michel Kill ise caminin 16. yüzyılda Kaçanikli Mehmet Paşa tarafından kubbeli olarak inşa edildiğini belirtti.

Bugün yol kenarındaki tarlaların ortasında, harabe bir halde olan, minaresinin bir kısmı yıkılmış, civarında kazılar yapılmış, atık birikmiş ve terk edilmiş bu cami, minaresinden yeniden ezan sesinin yükselmesi için adeta uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Arap mimarisi görünümünde, tek katlı caminin kubbesi ilk şeklini muhafaza etmiş olsa da caminin içinde “araştırmalar için” yapıldığı iddia edilen kazılar nedeniyle büyük çukurlar bulunuyor.

Günümüzde camiye ulaşmak için herhangi bir yol bulunmazken, cami etrafındaki tarlalara köydeki çiftçiler tarafından buğday ekiliyor.

Tarihi caminin bir zamanlar var olan; ancak günümüzde tarım arazileriyle kaplı avlusunun giriş tarafında ise bir kısmı yer üstüne çıkarılmış temel şeklindeki sütunlar mevcut.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar neticesinde yer üstüne çıkarılan bu temellerin ve büyük taş sütunların, geçmişte o noktada bulunan şadırvana ait olduğu kaydedilse de o noktada bir han ve hamamın da bulunduğu ifade ediliyor.

Araştırma ekibi incelemelerde bulundu:
Tabanovce sakinlerinden Milan Jovanovic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir ay önce Makedonya Kültür Bakanlığından bir araştırma ekibinin köye gelip cami hakkında yapılacak araştırmalarda kendilerine yardımcı olabilecek insanlar aradıklarını söyledi. 20 gün boyunca caminin bulunduğu alanın temizlenmesi için çalışan köylüler arasında kendisinin de yer aldığını ifade eden Jovanovic, “Çalışmaların caminin koruma altına alınması veya yeniden inşa edilmesi için yapıldığını söylediler.” ifadelerini kullandı.

1 yorum

    • seydi altındağlı on 4 Mayıs 2017 at 10:16
    • Cevapla

    Ezanlar ki şehadeti dinin temeli… ayasofya da ezansız bekliyor, inşallah ezansız minare kalmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Tevazu ve Kibir Arasındaki Fark

Tevazu ve Kibir Arasındaki Fark -Tevazu, her iyiliğin anahtarıdır. -Tevazu, karşılaştığı her Müslümanı kendinden aşağı bilmemektir. -Her nimet sahibi haset...

Kapat