May 30 2017

Alerjik Hastalıklar ve Saman Nezlesi


Alerjik Hastalıklar ve Saman Nezlesi
Organizmanın vücuda giren yabancı maddelere ve sevmediği proteinlere karşı gösterdiği reaksiyondur. Vücudun kabul etmediği yabancı maddelere “antijen” adı verilir. Vücut, antijenleri etkisiz hale getirmek için bunlarla savaşacak antikorları üretir. Antikorlar yabancı maddeyi öldürür, akyuvarlar da ölü maddeleri ortadan kaldırır. Vücut savaştığı bu antijen maddeyi unutmaz. İkinci bir defa onunla karşılaştığı zaman, öncekine kıyasla çok daha hızlı ve tesirli bir şekilde karşı koyar. Bulaşıcı hastalıklar konusunda buna “Vücudun o mikroba karşı bağışıklığı.” diyoruz.

Yukarıda vücudun sevmediği proteinlere karşı da reaksiyon gösterdiğini söylemiştik. Bazı bünyeler her türlü proteini kabul edebilirken, bir kısım bünyelerin sevmediği proteinler vardır. Her bünyenin sevmediği proteinler başka başkadır. İşte şahıstan şahısa değişen ve bünyenin sevmediği proteine karşı reaksiyon gösteren bu özelliğine “alerji” diyoruz. Vücut, sevmediği proteine karşı aynı yabancı maddelerdeki gibi antikorlar üretir ve o protein maddelerini yok etmeye çalışır.

Bebekler, bir yaşına kadar bazı proteinlere karşı reaksiyon gösterirler. Kadınlar, daha çok ergenlik çağında, ayhali dönemlerinde, hamilelikte ve menopoz dönemlerinde bazı proteinlere karşı alerji duyarlar. Zayıf kişiler, şişmanlara kıyasla alerjiye daha yatkındırlar. Alerjinin mesleklerle de yakından ilgisi vardır. Fikir işçileri, kimyevi madde üreten tesislerde çalışan kimseler, değirmenciler, eczacılar, laborantlar, hastahane işçileri ve ilaç fabrikasında çalışanlar alerji vakıaları ile sık karşılaşırlar. Alerjinin sinir sistemi ile de yakın ilgisi vardır. Normal insana kıyasla hassas bir bünyeye sahip olanlarda alerjiye sık rastlanır. Bazı ailelerde aynı tip alerjinin sık görülmesi, bu reaksiyonun kalıtımla da ilgisi olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Alerjide antikor – antijen mücadelesinin kanda değil de vücut hücrelerinin yüzeyinde meydana geldiğini ileri süren araştırmacıların sayısı az değildir. Bunlara göre antikor – antijen (veya allerjen) reaksiyonu sırasında hücre duvarları bozulmakta ve “histamin” adı verilen bir madde açığa çıkmaktadır. Histamin, hücrelere iki şekilde etki yapmaktadır:
1 – İnce kan damarlarının gerginliğini artırarak kanın “serum” adı verilen sıvı kısmının doku aralarına sızmasına sebep olur.
2 – Bazı kas gruplarında, özellikle bronşlarda, spazmlara yol açar.

Serumun doku aralarına sızmasından sonra kabarcıklar, şişlikler, deri, göz ve burunda rahatsızlıklar kendisini göstermeye başlar. Bronşlardaki spazmlar astım krizlerine sebep olur.

Alerji Karşısında Ne Yapmalı?
-Alerji vakıasının tedavisi kişiden kişiye değişen ve daha da önemlisi doktorun tecrübesine bakan bir husustur. Bunun da sebebi, hastalığın psikolojik yönlerinin ağırlıkta olmasıdır.
-En sık baş vurulan usul, alerjen (alerji yapan) maddeyi keşfedip hastayı bu maddeden uzak tutmaktır.
-Bir diğer usul, histamin maddesini analiz ettikten sonra, bu maddeyi etkisiz kılan bir “antihistaminik” vermektir. Saman nezlesinde, sivilce ve şişliklerde alerjik ilaçlar iyi netice vermektedir.

DİKKAT: Alerji ilaçları (antihistaminikler) hastada uyuklama hali yaptığı için dikkat isteyen işlerde (şoförler ve makine işçileri) tehlikeli kazalara sebep olmaktadır.

Serum Alerjisi
Tetanos, difteri ve kangren vakıalarında hastaya tedavi maksadıyla verilen “at serumu” sonunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücut seruma karşı antikorlar üreterek savunmaya geçer.

Serum Alerjisi Belirtileri:
-Serum verildikten 5-10 gün sonra ateş, eklem ağrıları ve deride döküntüler başlar.

Serum Alerjisi Tedavisi:
-Hastalığın etkileri giderilinceye kadar ilaç verilir.

Serum Alerjisinden Korunma:
-Antikor-antijen reaksiyonu göz önünde bulundurularak mecbur kalmadıkça at serumu verilmemelidir. Aktif bağışıklık kazandırmak için aşılar tercih edilmelidir.

Saman Nezlesi
Her yıl belirli zamanlarda ortaya çıkan ve daha çok bitki çiçek tozlarıyla bulaşan alerjik bir nezledir.

Saman Nezlesi Belirtileri:
-Burun akıntısı önce sulu sonra koyu ve sarı renktedir.
-Burun akıntısı ile birlikte öksürük de görülür.

Saman Nezlesi Tedavisi için Ne Yapılmalı?
-Genellikle antihistaminik ilaçlar iyi netice vermektedir.
-Hastalığın ilk günlerinde burun damlası kullanmaktan sakınmalı, tedavi doktora bırakılmalıdır.

DİKKAT:
-Ciddiye alınmayan saman nezlesi gelişerek astım bronşite sebep olur.
-Alerjinin gerçek sebebi keşfedildikten sonra hazırlanabilecek aşılar da etkili olmaktadır.
-Saman nezlesi kuru ortamı sevdiğinden, tedavi sırasında hasta nemli bir ortamda bulundurulmalıdır.

3 yorum

  • Asanatlar on 31 Mayıs 2017 at 21:32
  • Cevapla

  Çok farkı sorulara tek platformda cevap verebilen bir site. Bu başarılı çalışmayı yapanlara teşekkürler ve tebrikler.

  • Mert ince on 1 Haziran 2017 at 14:49
  • Cevapla

  uzun süredir bunun cevabını arıyordum burda detaylıca anlatılmış

  • serdar usta on 1 Haziran 2017 at 18:12
  • Cevapla

  çok faydalı bir yazı oluş hastalıklardan korunmak adına teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Ayasofya’nın Mührüne Özel Koruma

Ayasofya'nın Mührüne Özel Koruma Fatih Sultan Mehmet’in yazılı 5,5 asırlık Ayasofya Vakfiyesi, özenle muhafaza ediliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü...

Kapat