May 25 2017

Ayasofya’nın Mührüne Özel Koruma


Ayasofya’nın Mührüne Özel Koruma
Fatih Sultan Mehmet’in yazılı 5,5 asırlık Ayasofya Vakfiyesi, özenle muhafaza ediliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivindeki özel bir odada saklanan Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya Vakfiyesi, 5,5 asırdır özenle korunuyor. Ceylan derisi üzerine yazılı, 65 metre uzunluğundaki, 1462 tarihli vakfiye, yılın belirli zamanlarında açılarak restore ediliyor.

Arşiv Dairesi Başkanı Zeynel Abidin Türkoğlu, arşivlerinde Osmanlı dönemine ait birçok vakfiye bulunduğunu ama bunların en önemlisinin, Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya Camii ile ilgili Arapça vakfiyesinin olduğunu söyledi. Osmanlı döneminde vakfiyenin yılda bir kez düzenlenen törenle açılıp herkesin huzurunda okunduğunu, belgede yer alan şartların uygulanıp uygulanmadığının kontrol edildiğini belirten Türkoğlu, vakfiyenin sonunda “Eğer bu vakfiyeye uygun hareket edilmezse Allah’ın, peygamberlerin, meleklerin laneti üzerine olsun.” şeklinde meşhur bedduanın olduğunu hatırlattı.

Türkoğlu, “Belgemize zarar vermemek için elimizden geleni yapmaktayız. Şimdi sergi salonunda sergiliyoruz. Yakın tarihte İstanbul’daki sergi salonumuzda sergilenecek.” diye konuştu.
Türkiye Gazetesi – 4 Kasım 2016

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Osmanlı’da Toplu Taşıma Kuralları

Osmanlı'da Toplu Taşıma Kuralları 6 Aralık 1909 tarihinde kabul edilen “Dersaadet Otobüs ve Omnibüs Osmanlı Anonim Şirketi Şartnâmesi” şu maddelerden...

Kapat