Haz 07 2017

Delinin Veliye Tavsiyesi


Delinin Veliye Tavsiyesi
Bayezid-i Bestamî Hazretleri büyük velilerdendir. Bir gün tımarhanenin önünden geçiyordu. Tımarhane hizmetçisinin tokmakla bir şeyler dövdüğünü görüyor:
-Ne yapıyorsun?
Hizmetçi:
—Burası tımarhanedir. Delilere ilaç yapıyorum.
-Benim hastalığıma da bir ilaç tavsiye eder misin?
—Hastalığını söyle.
-Benim hastalığım, günah hastalığı. Çok günah işliyorum.
-Ben günah hastalığından anlamam. Ben delilere ilaç hazırlıyorum. Parmaklığının arasından konuşulanları duyan bir deli, Bayezid-i Bestamî Hazretlerine:
——Gel gel. Senin hastalığının çaresini ben söyleyeyim, diye seslendi. Bayezid-i Bestamî Hazretleri, delinin yanına sokularak:
-Söyle bakalım, benim derdime çare nedir?
-Tövbe kökü ile istiğfar yaprağını karıştır, kalp havanında tevhid tokmağı ile döv, insaf eleğinden geçir, göz yaşıyla yoğur, aşk fırınında pişir. Sabah akşam bol miktarda ye. O zaman göreceksin senin hastalığından eser kalmaz. Bu güzel ilacı öğrenen Bayezid Hazretleri:
-Hey gidi dünya hey. Demek seni de deli diye buraya getirmişler, deyip oradan ayrıldı. Bu ilaç, halen günah hastası olanlara tavsiye olunmaya değer bir ilaçtır. Yani, bu formülün hükmü hâlâ devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Anjin ve Tedavisi

Anjin ve Tedavisi Tipik bir üşütme hastalığı olup "boğaz iltihabı" adı da verilmektedir. Işın tedavisi, burun ve boğaz bölgesindeki ameliyatlar...

Kapat