May 05 2017

Doğru Tercihe Odaklanmak


Doğru Tercihe Odaklanmak
İş hayatında önemli yerlere gelmiş eski bir mezun arkadaş grubu, üniversitedeki hocalarından birini ziyarete gitmiş. Çeşitli konular konuşulduktan sonra sohbet, işin oluşturduğu strese ve hayatın zorluklarına gelmiş. Yaşlı üniversite hocası, ziyaretçilerine kahve ikram etmek üzere mutfağa gitmiş ve değişik boy, renk ve kalitede birçok fincanın bulunduğu bir tepsiyle geri dönmüş. Kimi porselen, kimi seramik, kimi cam, kimi plastik olan fincanları ve kahve termosunu masaya koyup kahvelerini oradan almalarını söylemiş. Eski öğrencilerin hepsi kahvelerini alıp koltuklarına döndüğünde hocaları onlara şunu söylemiş:

-Farkına vardınız mı bilmem; ama zarif görünümlü, güzel, pahalı fincanların hepsi alındı. Masada yalnızca ucuz ve basit görünümlü fincanlar kaldı. Elbette ki kendiniz için en güzelini istemek ve onu almak çok normal; ama işte bu daha demin bahsettiğiniz problemlerinizin ve stresin nedeni. Hepinizin istediği fincan değil de kahve iken, bilinçli olarak her biriniz, birbirinizin aldığı fincanları gözleyerek daha iyi olan fincanları almaya uğraştınız. Hayat kahveyse; iş, para ve mevki fincandır. Bunlar yalnızca Hayat‘ı tutmaya yarayan araçlardır; ama Hayat‘ın kalitesi bunlara göre değişmez. Bazen yalnızca fincana odaklanarak, içindeki kahvenin zevkini çıkarmayı unutabiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
100 Yıldır Ezana Hasret Osmanlı Camisi

100 Yıldır Ezana Hasret Osmanlı Camisi Makedonya'nın kuzeyindeki Kumanova'nın Tabanovce köyünde bulunan Koca Mehmet Bey Camisi, bir asırdan daha uzun...

Kapat