Mar 23 2016

Osmanlıda Görgü Kuralları

Osmanlıda Görgü Kurallarıosmanlidagorguk1
Osmanlı Devleti Döneminde nezaket ve toplumsal görgü kurallarına şöyle bir bakıldığında, şu an Osmanlının çok gerisinde olduğumuzu göreceğiz ve acı bir tablo ile karşılaşacağız. 715 yıl boyunca 3 kıtaya hüküm süren Osmanlı Devletinde ne gibi görgü kuralları vardı?

-Yolda küçükler büyüklerinin önünden yürüyemezdi.
-Cuma namazına esnaf, kuyumcular da dahil, kapıya kilit vurmadan giderlerdi.
-Fakir fukara Ramazana erzaksız girmesin diye, fitre zekatı Ramazandan önce Şabanda verilirdi.
-Esnaf, Ramazan ayında toplanıp gerçek bir ihtiyaç sahibinin “borç defterini” kapatırdı.
-Beyler, hanımlara hediye olarak “ayna” alırdı ki, bunun anlamı, “Sana, senden daha güzel verebilecek bir hediye yok.” demekti.
-Pencerenin önünde sarı çiçek varsa, bu evde hasta var. Evin önünde hatta bu sokakta gürültü yapma anlamına gelirdi.
-Pencerenin önünde kırmızı çiçek varsa, bu evde gelinlik çağına gelmiş, bekar kız var. Evin önünden geçerken konuşmalarına dikkat et ve küfür etme anlamına geliyordu.
-Kız istemeye gelindiğinde damat adayının namaz kılıp kılmadığını anlamak için pantolonunun “diz izine” bakılırdı.
-Kahvenin yanında su gelirdi. Şayet misafir toksa önce kahveyi alır, açsa suyu alırdı. Ona göre ya yemek sofrası hazırlanır ya meyve ikram edilirdi.
-Kapıların üstünde iki tokmak olurdu. Biri kalın biri ince. Gelen bayansa kapıyı ince tokmakla vururdu. Evin hanımı kapıyı ev haliyle bile açardı. Erkekse kalın tokmakla kapıyı vururdu. Evin hanımı kapıyı ya örtünüp açar ya da bir mahremi (beyi vs.) açardı.
-Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in 63 yaşında vefat etmiş olmasından dolayı, 63 yaşını geçmiş dedelerimiz yaşları sorulduğunda, “Haddi aştık” derlerdi.
Nereden, nereye? Kendimize yabancılaştık. Nezaketin, güzel ahlakın, gerçek sevginin, hakiki saygının insanlığı kurtardığını unuttuk. Medeniyetin beşiği olan Osmanlıyı bir kenara koyup, tarihin tozlu raflarında bırakıp medeniyeti batıda arar olduk. Her okunduğunda hayranlık uyandıran hasletler. Tekrar bu güzel hasletlerin yeşerdiğini görmek ümidiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Padişahın Şahitliğini Kabul Etmedi

Padişahın Şahitliğini Kabul Etmedi Osmanlı Devletinin ilk Şeyhülislamı ve büyük Veli Molla Fenari Hazretleri, Bursa’da kadı iken bir davada Sultan...

Kapat